Zákaznický servis a telefonické objednávky: PO - PÁ 9:00 - 17:30 | +420 775 402 600

Domů / „Samičí“ nebo „samčí“? Jak správně vybírat melouny.
PRO GURMÁNY

 

Anketa
Jak jste se o nás dozvěděli?
3 % (6)
3 % (7)
58 % (138)
7 % (17)
29 % (70)

Celkem hlasovalo: 238
Připojení k Facebooku
Přihlásit se
Facebook

Odběr novinek
Facebook Facepile
PROČ KUPOVAT U NÁS
  • Přímý dovozce
  • Nizké ceny
  • Vysoká kvalita
  • Rychlé dodání
  • Zboží vždy skladem
  • Možnost osobního odběru

„Samičí“ nebo „samčí“? Jak správně vybírat melouny.

 

Často se stává, že koupený meloun je zklamáním: není sladký, je moc bledý nebo má dokonce nešťavnatou dužinu... I když byl pečlivě vybírán nebo doporučen prodávajícím. Jak si tedy vybrat meloun, aby nedošlo ke zklamání? Vždyť špatný meloun, který má nadbytek dusičnanů, může dokonce poškodit vaše zdraví. Pojďme si v tom udělat jasno.

Volba melounů podle jejich vzhledu.

Pohlaví: Chybně se mluví o tom, že melouny se dělí podle pohlaví na „samičí“ a „samčí“ a tohle kritérium se používá při výběru. Samozřejmě, že žádné „sexuální“ rysy u této rostliny nejsou. Avšak ve skutečnosti, kruh na opačné straně od stopky může znamenat míru sladkosti. Čím je větší, tím by měl být meloun sladší. Je také důležité věnovat pozornost samotné stopce: sušší a stočená – zralý plod, suchá znamená ležák.

Velikost: Dávejte přednost středním nebo větším plodům. Dobrý meloun má od 6 do10 kg. První známkou zralosti je lehkost melounu. Existuje spolehlivý způsob, jak vybrat ten správný meloun podle zralosti. Skutečností je, že vzduch je přítomen ve zralých melounech, a proto jsou lehčí, než ty se stejným objemem vody. Nejjednodušší je si to ověřit – dejte ho do vody, a v případě, že se meloun neponoří, je opravdu zralý. Nicméně, většinou nemá kupující v obchodě tuto možnost, a proto si můžete pořídit měřící pásku a kalkulačku (v dnešní době ji určitě má každý v mobilním telefonu). Změřením délky obvodu melounu (l) v cm lze vypočítat teoretickou hmotnost v kilogramech podle vzorce: l³/59000. V případě, že skutečná hmotnost je větší nebo přibližně stejná, meloun není zralý. Skutečná hmotnost by měla být 70 až 80% vypočítané hmotnosti.

Barva: Slupka melounu musí mít různé kontrastní pruhy. Je-li silnější kontrast barev, znamená to lahodnější obsah. Kromě toho spodní strana, na které meloun během pěstování ležel, by měla mít béžovou nebo žlutou barvu. Tato vlastnost se týká každého ovoce, které se pěstuje a leží na zemi. Pokud plocha, o kterou se opíral, je bílá, plod byl sklizen příliš brzy a nebude dostatečně zralý. Slupka by měla být hladká a lesklá bez matného povlaku. Vybledlá kůra naznačuje nezralost, žluté pruhy naopak přezrálost. Kromě toho, když se v případě lehkého škrábance horní vrstva slupky lehce odstraňuje, též to vykazuje, že je plod zralý.

Zvuk: Další důležitá metoda, jak si vybrat zralý meloun, je podle zvuku: klepněte na plod melounu – zvuk by měl být jasný, spíše podobný tenoru než basu. Ještě efektivnější způsob je, když zatlačíte na plod oběma rukama a uslyšíte mírné praskání při zmáčknutí.

Jak předejít otravě melounem: Melouny jsou často kontaminované dusičnany pomocí injekční stříkačky pro předčasné „vyzrávání“. Pokud v jakékoliv části melounu objevíte hořkou příchuť, je to jasným znamením jedovatosti melounu. Také pokud má meloun charakteristickou kyselou vůni a chuť, může dojít k vážné otravě. Je důležité, aby meloun byl bez trhlin, škrábanců, promáčknutí (melouny se často hází během přepravy), tečky (což může značit injekci). Promáčknutí často vedou k tomu, že se dužina kazí.

Dužina – pokud se jedná o tmavě červený odstín  až do fialova a žilky mají nažloutlý odstín namísto bílého, a navíc hladký řez namísto cukrovitého, můžeme s jistotou říci, že se jedná o vodní meloun s dusičňany. Ponořte kousek dužiny melounu do sklenice s vodou. Obarví-li se voda do červena nebo růžova, znamená to, že meloun obsahuje také nitráty. Dobrý meloun vodu jen trochu zkalí. Nejvíc nitrátů se koncentruje blíže u kůry a stopky.

Gourmet Partners tým doufá, že tyto tipy vám pomohou vyhnout se chybám při výběru. Hodně zdraví!