Zákaznický servis a telefonické objednávky: PO - PÁ 9:00 - 17:00 | +420 775 402 600

Domů / Olivový olej: Mýty a fakta
PRO GURMÁNY

 

Anketa
Jak jste se o nás dozvěděli?
3 % (11)
2 % (8)
61 % (242)
10 % (41)
24 % (95)

Celkem hlasovalo: 397
Facebook

Odběr novinek
Facebook Facepile
PROČ KUPOVAT U NÁS
  • Přímý dovozce
  • Příznivé ceny
  • Vysoká kvalita
  • Rychlé dodání
  • Zboží vždy skladem

Olivový olej: Mýty a fakta


MÝTUS: Fritování je lepší s rostlinným olejem, než olivovým. 

FAKT: Fritování je jedním z nejvíce používaných způsobu vaření v Evropě. Aby potraviny dosahly zlatohnědé barvy,  byly křupavé a neabsorbovaly příliš mnoho oleje, musí být připravované při správné teplotě (minimálně 266 º F nebo 130 º C). Výhodou olivového oleje na rozdíl od jiných druhů je, že si při smažení zachovává svoje nutriční vlastnosti, jak uvádí Dr. José Mataix, učitel fyziologie na univerzitě v Granadě, ve své knize "Aceite de olive Virgin: Nuestro Patrimonio Alimentario "(Extra panenský olivový olej: Naše potravinové dědictví). 

Za normálních podmínek by neměl mít olivový olej žádné podstatné změny ve své struktuře, i když se používá na smažení. Dávejte si ale pozor, abyste nemíchali olivový olej s jinými rostlinnými oleji nebo tuky. 
 

MÝTUS: Olivový olej nemůže být znovu použit. 

FAKT: Olivový olej je jediný olej, který může být znovu použit, pokud  je ještě čistý (odstranit zbytek  potravin můžete pomoci kávového filtru). Doporučujeme maximální opětovné využití čtyřikrát až pětkrát. Jiné typy olejů by neměly být znovu použity, protože nemají tepelnou stabilitu, jakou má olivový olej. To znamená, že se při zahřívání na vysokou teplotu mění jejich struktura, což umožňuje vznik částic, které mohou být toxické nebo minimálně těžko stravitelné. 
 

MÝTUS: Když se olivový olej ohřeje, ztrácí své výhody. 

FAKT: Vysoká teplota může způsobit změny ve vůni a chuti, ale to nesnižuje nutriční hodnoty olivového oleje. 

Olivový olej je nejvíce stabilní tuk při vysokých teplotách, což znamená, že zachová své vlastnosti beze změn. Mezinárodní Rada pro Olivy tvrdí, že bod vytápění (bod kouření) pro olivový olej je 410 º F (210 ° C), což je nejvyšší bod ze všech olejů. Ostatní oleje se už při této teplotě rozkládají. 

Olivový olej, na rozdíl od jiných druhů, zvyšuje objem, když je vystavený vysokým teplotám. To podporuje skutečnost, že kromě toho, že se nebude rozkládat, výžaduje menší množství na použití. Olivový olej také vytváří tenkou skořápku, která chrání potraviny před vstřebaním oleje. 
 

MÝTUS: Při ohřívání se stává olivový olej nasyceným tukem. 

FAKT: Toto není pravda, co se výroby nasycených tuků týká. Podle tvrzení světově proslulého chemika z Atén Dr. A. Kiritsakise, budou všechny oleje více náchylné k oxidaci a hydrogenaci, pokud budou opakovaně zahřívané na velmi vysoké teploty, jako jako je tomu v restauracích a při komerčním fritování. Olivový olej z pokrutin a panenský olivový olej jsou oba vysoce mono-nenasycené oleje, a proto jsou mnohem více odolné vůči oxidaci a hydrogenaci, což prokázaly také prováděné studie. V každém případě je hydrogenace nepatrná a v domácím použití téměř nepravděpodobná.